Byl by to obrovský problém, obává se covidu šéf horských záchranářů

Černý scénář, o kterém náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Račko nechce ani přemýšlet? Že půjdou jeho lidi do izolace ve chvíli, kdy napadne sníh. „Kdyby mělo naráz skončit v izolaci tři až pět našich lidí, byl by to obrovský problém,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.

covid-horska-sluzba-miroslav-racko

V létě měli horští záchranáři práce dost. Vyjeli ke třem stovkám případů, ale se zimou se to nedá srovnávat. Tehdy bývá výjezdů mnohem víc. Náčelník Miroslav Račko si teď nemůže dovolit přijít ani o jediného ze svých mužů.

O kolik procent se počet zásahů oproti létu v zimě v průměru zvyšuje?
Obvykle připadá zhruba 70 procent zásahů na zimu a 30 na léto. Letošní rok je ale trochu jiný a v létě zásahů o deset procent přibylo.

Co se stane, když se s nástupem zimy dostane nákaza až k vám?
To je černý scénář, o kterém nerad přemýšlím. Rozhodně nejdeme riziku naproti a chráníme se. Kdyby ale mělo naráz skončit v izolaci tři až pět našich lidí, byl by to obrovský problém, na celé Krušné hory je nás pouze čtrnáct zaměstnanců.

Vás nemůže hned tak nahradit student střední školy nebo medik. Jak by se to pak řešilo?
Máme širokou dobrovolnickou základnu. To jsou kolegové, kteří k nám chodí sloužit hlavně o víkendech, takže bychom je mohli vzít do dočasného pracovního poměru. Ale tito dobrovolníci mají svá civilní zaměstnání a v tuto chvíli se s covidem setkávají i oni každodenně. Nebudu však malovat čerta na zeď a doufám, že nic takového nenastane.

Vy jste s druhou vlnou v létě počítal? Byl jste třeba na dovolené v zahraničí?
U moře jsem nebyl, a co vím, mí kolegové taky ne. Na lehkou váhu jsme to rozhodně nebrali a třeba na přelomu srpna a září jsme byli v rámci zaměstnání na kurzu ve Vysokých Tatrách, kdy bylo naprosto normální, že jsme všichni chodili v rouškách. Tam to rozvolněné jako u nás nebylo, stejně tak v sousedním Německu.

V čem vás uplynulá letní sezona překvapila?
Mile v návštěvnosti, přibylo hodně českých turistů, což je dobře. Bohužel jsme zaznamenali poměrně velký počet událostí. Zhruba ve dvou třetinách případů se jednalo o cyklisty a bikery, to pak bohužel častěji vyjíždíme i k velmi závažným poraněním. Z našeho pohledu je vzrůstající statistika vztyčeným ukazováčkem. Tři sta výjezdů jen za toto léto je hodně.

Co lidé podceňují nejvíc?
Spíše přeceňují, a to své možnosti a schopnosti. Třeba když neodhadnou typ sjezdu a dají se rovnou na ten těžší. Jenže bez zkušeností to nejde, proto pak dochází k úrazům. Z hlediska výbavy se naopak situace zlepšuje, cyklisté i bikeři vybavení jsou a dobře. I přesto nemůže cyklista nabýt pocitu nesmrtelnosti jen proto, že má kvalitní přilbu. Samozřejmě se setkáváme i s lidmi bez vybavení, ale těch je stále méně.

Nejčastěji jde právě o úrazy hlavy?
To se nedá říct. Je to široká škála úrazů od obyčejných odřenin a zhmožděnin až po těžké úrazy hlavy, páteře, břicha a taky dolních i horních končetin. Vážných úrazů i v letním období bohužel přibývá.

Když se něco stane, vědí návštěvníci hor přesně, co mají dělat?
Zlepšuje se to. I proto, že na všech informačních cedulích jsou i krizová čísla, kam v případě nehody volat, ať už je to zdravotnická záchranná služba nebo horská služba. Čím dál víc se také rozšiřuje mobilní aplikace Záchranka, a to za sebe beru jako základ bezpečného pobytu nejen na horách. Díky této aplikaci se velmi snadno dovoláte pomoci, navíc se na dispečinku zobrazí vaše pozice. Tím se všechno velmi usnadňuje.

V čem se naopak za vás záchranáře návštěvníci zlepšili?
Už se dnes nestává, že by někdo ležel dlouho v terénu bez pomoci. Lidi jsou všímaví a pomoc zavolají. To se rozhodně zlepšilo.

V čem bude podle vás nadcházející zimní „covidová“ sezona jiná?
Asi tu bude omezený počet zahraničních turistů, ale o to víc české klientely. Pokud tedy nebude nouzový stav a s ním spojená omezení zavedená dlouhodobě. A lidé budou na sjezdovkách jezdit s rouškami a stane se to rutinní záležitostí. Ale lepší mít možnost jezdit a sportovat s rouškou než být zavřený doma.

V čem je epidemie omezující konkrétně pro vás?
Stále musíme myslet na to, že respirátory a rukavice jsou povinná výbava každého z nás, v případě výjezdu za člověkem s podezřením na onemocnění covid-19 pak další ochranné pomůcky. Máme na to předpisy a musíme si dávat pozor. Naše týmy se navíc podobně jako na jaře nepotkávají, aby se riziko možné nákazy minimalizovalo co nejvíc.

Bude-li odvolána celostátní karanténa, bojíte se přeplněných sjezdovek?
Z mého pohledu není problém v počtu lidí na sjezdovce, ale v tom, že si někteří nehlídají prostor kolem sebe a nejsou příliš ohleduplní. Jako střely jezdí z kopce dolů, nekoukají napravo nalevo a zároveň se chovají nepředvídatelně. Právě proto pak dochází k různým srážkám a úrazy z nich bývají opravdu hodně nepříjemné. A nejde jen o zranění jako taková, ale také o právní bitvy poté, kdy se obě strany dohadují, kdo byl vlastně viníkem.

Co vadí jako sportovci a běžkaři konkrétně vám?
Když si do stopy vyjdou lidi na procházku a rozšlapou upravené trasy, mnohdy v celé šířce. A to i přesto, že kousek vedle mají cestu pro pěší. To nemluvím o tom, když do stop vyjedou s autem nebo na čtyřkolce.

Máte zkušenost s Němci i Čechy. Jsou Němci disciplinovanější?
Ve stopě rozhodně, v Německu si nikdo netroufne stopy ničit. Na sjezdovce to ale vychází podle mého s disciplínou nastejno.

Sledují návštěvníci před výletem do hor počasí, nebo ho stále ještě podceňují?
V tom se opravdu hodně zlepšili. Než vyrazí, většinou se podívají na předpověď, informací na internetu je dostatek. Případů, kdy sem do Krušných hor přijedou v uvozovkách vyletnění turisti do marastu, rozhodně ubylo, ale výjimky se stále najdou.

Ještě pořád se stává, že lidé vyjedou na celodenní výlet a nemají nabitý mobil?
Tolik jako dříve už ne. Ale v Krušných horách jsou stále místa, a není jich zas tak málo, kde signál ještě není. Tam vám ani nabitý mobil nepomůže.

Co v takových chvílích dělat, když se zrovna něco stane?
Nejlepší by bylo nechodit či nejezdit do takových míst sám. Stačí, když budete alespoň dva, parťák pak může doběhnout tam, kde už signál je, a pomoc zavolat.

Existuje něco jako zimní „kápezetka“, věc, kterou by měl mít člověk vždycky na horách u sebe?
Vřele bych doporučoval hlavně běžkařům a turistům, kteří si vyrazí na celodenní výlet, mít s sebou záchrannou minilékárničku a termofólii, ta váží sotva sedmdesát gramů a nezabere žádné místo. Když se ale něco stane, bude se při čekání na pomoc hodit, zadrží totiž až 90 procent tělesného tepla. Za mě by to měla být standardní výbava každého běžkaře a turisty hned vedle sladkého nápoje, hroznového cukru nebo energetické tyčinky. Nic to nezabere, nic to neváží, ale pomůže to.

Jste před nadcházející zimní sezonou dobře vybaveni?
Aktuálně ještě probíhá dovybavení zdravotnického materiálu na jednotlivých stanicích, jinak jsme připraveni. Kromě standardního zdravotnického materiálu jsme letos pořídili i dva defibrilátory díky získané dotaci od Karlovarského kraje.

Zdroj: www.idnes.cz