Dopravní značky upozorní na neudržované silnice v horách česky i německy

iDNES.cz – 15. října 2018

dopravni znacky krusne horyNové dopravní značky nachystali krajští silničáři před blížící se zimou v Krušných horách. Jsou dvojjazyčné a české i německé řidiče upozorní na neudržované úseky. Zabránit mají tomu, aby auta v horách zapadla.

Nových dvojjazyčných značek je osm. Varovat budou řidiče před neudržovanými úseky silnic spojujících Hřebečnou a Ryžovnu, Nové Hamry s Horní Blatnou, Potůčky s Ryžovnou a Horní Blatnou s Ryžovnou. Značky tam v minulosti sice byly, teď jsou ale větší a mají reflexní podklad, aby je nikdo nepřehlédl.

„K tomuto řešení jsme přistoupili proto, aby si řidiči takzvaného svislého dopravního značení více všimli. Řidiče většinou vede navigace a oni slepě na tyto silnice zajíždějí. Reflexní značení by mělo řidiče ještě více upozornit na skutečnost, že silnice se v zimě neudržují,“ vysvětlil Jan Lichtneger, ředitel Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje. Připomněl, že v minulých letech řidiči velmi často toto upozornění nerespektovali a zapadli v horských úsecích, kde je potom musela zachraňovat Horská služba.

Krajští silničáři jsou podle Jana Lichtnegera další značky schopni doplnit i na dalších případných úsecích silnic. Každé instalaci ale předchází schvalování ze strany policie a poté příslušného silničního správního úřadu, který rozhodnutí vydává.

O zimní údržbu žádají už několik let
Krajský úřad kvůli zimní údržbě oslovuje všechny obce v regionu. Letos se opět největší debata týkala spojnice Nových Hamrů a Horní Blatné. Jejich zástupci žádají kraj o údržbu této silnice už řadu let. A to právě kvůli řidičům, kteří tam v zimě uváznou. Aby na ni mohla vjíždět technika, kraj ji nejdříve musí opravit, to je ale potíž. Problematická je asi 1,5kilometrová část, která by se měla opravy dočkat v příštím roce.

„Na posledním zastupitelstvu jsme opět odsouhlasili žádost, aby se cesta v zimě protahovala. Informace o tom, že se připravuje projektová dokumentace, se nám dostala a můžu říct, že jsem tam viděl i nějaké geodety, takže se na tom opravdu pracuje,“ uvedl starosta Nových Hamrů Jaroslav Bradáč.

Když řidič na této cestě zapadne, traktorem ho vysvobodí buď Novohamerští, nebo Blatenští. Záleží na tom, kteří z nich to k němu mají zrovna blíž. „Doufám, že tohle bude poslední zima, kdy budeme auta tahat. Byli bychom moc rádi,“ podotkl Jaroslav Bradáč.

V uplynulé zimě se podle něj situace o něco zlepšila, a to kvůli popadaným stromům po podzimní vichřici. Ty vytvořily autům přirozené zábrany.

Krušné hory se dočkají i dalších novinek
Podle krajského náměstka pro dopravu Martina Hurajčíka se možná Krušné hory v budoucnu dočkají i dalších novinek. „Kromě cizojazyčných cedulí, které jsou podle mého názoru v našem příhraničí nutné, určitě zvažujeme další opatření. Je to nicméně běh na delší trať,“ uvedl.

Inspirací je podle něj Itálie, Rakousko a Německo, kde lze v horských oblastech úplně uzavřít nesjízdnou silnici, anebo časově omezit vjezd tak, aby nejprve projelo auto údržby a až poté další řidiči.

„Není to úplně jednoduché, protože v České republice na to nejsme ještě zvyklí, ale návštěvnost hor je vysoká a musíme s tím něco udělat,“ doplnil Martin Hurajčík.

Autor: Jana Plechatá, iDNES.cz