MF Dnes: Aplikace mapující běžkařské trasy v Krušných horách se dočká vylepšení

Karlovarský kraj se chystá vylepšit webový portál gis.kr-karlovarsky.cz/klm. Zatím ale není zcela jasné, jakým způsobem. Postrádáte na mapě nějakou zásadní informaci? Uvítali byste např. praktičtější aplikaci do mobilních telefonů?
Připomínky a návrhy ze strany uživatelů jsou vřele vítány! Zasílat je můžete na e-mail prvni.krusnohorska.ops@gmail.com nebo zprávou přes facebook. Děkujeme!

2018-03-19_230551 mfdnes clanek webova aplikace krusne hory
CELÝ ČLÁNEKKraslicko: Běžkařské stopy čeká v příští zimní sezoně častější úprava

Sokolovský deník 30.4.2015 - Tisíce vyznavačů běžeckého lyžování v Krušných horách poznají v příští zimní sezoně, že nejen na Božídarsku, ale i na Kraslicku se pro ně mění podmínky k lepšímu.

Svazek měst a obcí Kraslicka, který sdružuje devět měst a obcí, se chystá zaštítit financování častější strojové údržby bílých stop v mikroregionu a nabídnout tak rekreačním lyžařům patřičný komfort.

Běžecké lyžování jako rekreační sport má na Kraslicku dlouhou tradici. Až na pár pokusů se tu ale donedávna žádný subjekt nezabýval strojovou údržbou stop, která je jinde v Krušných horách už zcela běžným standardem. Náročnějším místním obyvatelům a návštěvníkům tak nezbývalo nic jiného, než se vydat za hranice k německým sousedům. Chyběla i systematická podpora financování kvalitní údržby stop.

2015-02-06 13-39-51 Sponzorsky a technikou se podílejí lyžařská střediska Skicentrum Bublava, VSC Klingenthal a skupina dobrovolníků z Přebuzi. Obce Bublava a Stříbrná věnovaly rok co rok ze svých rozpočtů po 20 tisících korunách, v uplynulé zimě se částkou 32 tisíc korun přidalo město Kraslice. Od příští zimní sezony nastane změna. Financování údržby stop se ujímá Svazek měst a obcí Kraslicka, který vůbec poprvé požádá na tyto účely o dotaci Karlovarský kraj. Zároveň se Svazek pokouší s žádostí o podporu a finanční spoluúčast oslovit větší města na Sokolovsku, odkud na Kraslicko jezdí v zimě lyžovat tisíce lidí.

Pokud se podaří naplnit ambiciózní rozpočet téměř 400 tisíc korun, rozšíří se počet dnů, kdy se běžkařské trasy upravují. Běžkaři se mohou těšit, že rolba projede dvakrát týdně zdejší část Krušnohorské magistrály o délce 15 kilometrů, bublavský okruh dlouhý 10 kilometrů i šestikilometrovou trasu Jelení – Rolava – Chaloupky. Tisovecký okruh (5 km) a okruh kolem Špičáku (15 km) stroj vyznačí jednou týdně.

Dojde tím k napojení Kraslicka na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. Vznikne ucelený úsek Bublava – Loučná pod Klínovcem, což byla hlavní vize při zpracování krajské koncepce běžeckého lyžování v Krušných horách už v roce 2011. Rýsuje se tak zatraktivnění mikroregionu Kraslicka pro běžkaře z celého kraje, hlavně ze spádové oblasti Sokolovska.

„Všichni zástupci členských obcí a měst Svazku měst a obcí Kraslicka se shodli na tom, že prioritou v činnosti pro následující období bude zejména podpora rozvoje turistického ruchu, kulturních a sportovních aktivit. To, že nám pomoc přislíbila i některá města a obce ze sousedních regionů, je důkazem, že se jedná o aktivity, které se týkají většiny občanů bez ohledu na místní příslušnost,“ uvedla včera předsedkyně Svazku měst a obcí Kraslicka a starostka Rotavy Iva Kalátová.

Kraslicko se dostává do povědomí českých i německých běžkařů, kteří chválí kvalitu stopy upravenou německým strojem.
Ten z Klingenthalu zajíždí pracovat na českou stranu. Nejzajímavěji se pro návštěvníky jeví okruhy kolem Přebuzi, jejíž pláně a výhledy jsou ideální pro běžkařský sport. Pozitivem je dodržení dohody ze strany podniku Lesy ČR, který v zimním období neničí vytvořené stopy těžařskou technikou.

2015-04-30_133623


Běžkařům se v Krušnohoří nabízejí společné výlety

P1080496rKrajské listy – 5.1.2015

​Na společné výlety v Krušných horách zve příznivce běžeckého lyžování obecně prospěšná společnost První Krušnohorská. Chce tak lidem přiblížit krásu Krušných hor a zároveň pro ně připravit výjimečný sportovní zážitek. První výlet se konal 3. ledna, další by měly následovat na konci měsíce, v únoru a v polovině března.

Premiérové akce se zúčastnilo asi 90 vyznavačů běžeckého lyžování. „Trasy vedly v krásném okolí Božího Daru, stopy byly v rámci možností velmi dobře upraveny. Každý účastník dostal podrobnou mapku s nabídkou okruhů, jejich délku si mohl každý libovolně zvolit. Zabloudit se nedalo, jednalo se skutečně o výlet, nebyl to žádný závod se startem a na čas. Zájemci mohli využít při prezentaci profesionální poradenskou službu ohledně mazání vosků, někteří ji i rádi využili pro namazání vlastních lyží,“ uvedl jeden z běžkařů Jiří Málek.

Podobné výlety v upravených stopách plánuje První Krušnohorská v následujících termínech:
31. 1. 2015 v Abertamech
14. 2. 2015 v Nových Hamrech
14. 3. 2015 na Klínovci

Informace o zajištění výletů jsou k dispozici na internetových stránkách, jejichž prostřednictvím První Krušnohorská přináší mimo jiné aktuality o stavu upravovaných stop v Krušnohoří.
Nové značení běžeckých tras v Krušných horách

Směrovky - nové značení lyžařských tras v Krušných horáchBěhem letních a podzimních měsíců realizoval Klub českých turistů z příspěvku Karlovarského kraje první etapu značení lyžařských běžeckých tras v Krušných horách – oblasti mezi Bublavou a okolím Klínovcem, čímž byl splněn jeden z úkolů identifikovaných v rámci zpracování Koncepce běžeckého lyžování Karlovarského kraje.

Směrovky mají oranžovou barvu s logem lyžaře v hrotu a jsou umístěny na dřevěných rozcestnících se stříškou. Na některých vytipovaných rozcestnících je kromě směrovek umístěna i cedulka s kontaktem na horskou službu.

Rozcestník - nové značení lyžařských tras v Krušných horáchDoposud bylo instalováno cca 90 rozcestníků, s doznačením se počítá v příštím roce, kdy by na lyžařské trasy mělo přibýt dalších 70 rozcestníků.

logo_karlovarsky_krajInformace o značení i chystaných krušnohorských výletech byly zveřejněny také v Karlovarském deníku (8.12.2014)

 znaceni-vylet-denik
Krušnohorské stopy se mohou stát Mekkou pro běžkaře z celého okolí

karlov-denik-logo bezkar-bezky-snih-zima-ilustracni-foto_galerie-980

Ilustrační foto Autor: Vojtěch Podstavek

Karlovarský kraj – Pokud spojíte síly a vezmete si společně pod svá křídla běžecké trasy na hřebenech Krušných hor, budete mít skvělou magistrálu. Zhruba tento vzkaz obcím a dalším subjektům posílá nová koncepce běžeckých tras, jejímž zadavatelem je Karlovarský kraj.

„Koncepce nyní shrnula celou řadu doporučení, která by měla vést k tomu, aby trasy nebyly roztříštěné, ale aby se o ně starala a zastřešovala je třeba destinační agentura nebo nějaký svazek obcí a měst, přes které stopy vedou,“ upozornil na hlavní výstup koncepce náměstek hejtmana Petr Navrátil a zdůraznil, že dokument nemá žádný zavazující účinek, ale pouze doporučující.

Studii zpracovala místní organizace, což je podle náměstka velká výhoda. „Má dobré znalosti okolí. Koncepce má přesah až do Ústeckého kraje a sousedního Německa,“ poznamenal Navrátil.

Dokument odhalil i negativní stránky, které mohou brzdit rozvoj tras na horách. „Některé obce totiž spolu nemluví a nespolupracují,“ poznamenal náměstek.

Koncepce také navrhuje místa, která je třeba upravit či vybudovat přejezdový můstek. „Nenavrhuje ale žádné nové trasy, pouze doporučuje některá propojení. Zpracovatelé vše konzultovali s nejvýznamnějšími vlastníky pozemků,“ řekl Navrátil.

Pro Karlovarský kraj ze studie například vyplývá, že by měl naostro spustit svůj webový portál pro běžkaře. „Zatím totiž jede ve zkušebním provozu,“ vysvětlil náměstek.

Nová studie pro běžecké tratě je zatím první řadě, v budoucnu by měly následovat další. „Jedna by například měla zmapovat situaci v oblastech Mariánskolázeňska, Ašska či ve Slavkovském lese,“ uzavřel Navrátil.

V Krušných horách je v současnosti přibližně 330 kilometrů běžeckých stop, bezmála 70 procent z toho je pravidelně udržovaných. Karlovarský kraj na jejich údržbu a vybudování přispívá až 50 procenty požadované částky.

„Celkové náklady na zajištění údržby lyžařských běžeckých tras v roce 2012 byly ve výši 1,6 milionu korun. V roce 2011 dosáhly celkové náklady na údržbu tras částky 1,7 milionu korun a v roce 2010 částky 1,6 milionu korun,“ upřesnila mluvčí karlovarského krajského úřadu Jana Pavlíková.

Autor: Redakce