Samolepky a placky nově k dostání na Hřebečné

u mustku hrebecna zlutaÚpravu lyžařských stop můžete až do konce sezóny zakoupením samolepek a placek v hodnotě 100 Kč a 300 Kč. Nově placky zakoupíte také v Hřebečné „U MŮSTKU“ (ul. Pohraničníků 27 – mapa).
Všem prodejcům děkujeme za spolupráci!

Podpořit nás můžete také zakoupením samolep v hodnotě od 1 000, 2 000, 5 000 a  10 000 Kč nebo zasláním libovolné částky na sbírkový účet První Krušnohorské o.p.s. č. 269980072/0300. Bližší informace o možnostech podpory najdete ZDE.

placky samolepky prodejní místa
Deník: Zmatení řidiči likvidují bílé stopy, uvízla v nich dokonce i dodávka (8.2.2018)

2018-02-08_175327Krušné hory – K ničení běžeckých tras dochází v posledních dnech v západní části Krušných hor. Do upravené bílé stopy vjíždí řidiči aut, které na silnice třetí třídy zavedou navigace.
Motoristé přitom neváhají překonávat sněhové bariéry, které tam staví správci běžeckých tratí, aby vjetí do stopy zamezili. Takřka pokaždé to končí stejně, řidiči bílé stopy poničí a uvíznou v nich. Kvůli vyproštění pak za nimi musí těžká technika, která stopy ještě více zdevastuje.

IMG_20180204_113543Správci bílých stop v Krušných horách napočítali jen o uplynulém víkendu tři zapadlá auta na Kraslicku. Vrcholem bylo úterý, kdy tam uvízla dodávka. Od vjetí do těchto lokalit řidiče neodradí ani dopravní značení, že se v zimě úsek neudržuje. V mapách jsou navíc tyto silnice třetích tříd zaneseny jako běžecké trasy. „V posledních dnech jsme naprosto šokovaní chováním řidičů, kteří bez jakéhokoliv respektu neváhají zničit běžecké trasy s cílem si zkrátit o pár kilometrů cestu do svého cíle,“ říká Miroslav Račko z obecně prospěšné společnosti První Krušnohorská, která se intenzivně stará o úpravě běžeckých tras. Poukázal na to, že se jedná především o řidiče jedoucí v Krušných horách z Přebuzi na Bublavu, respektive na Jelení, a to z obou směrů. „V těchto lokalitách vede historicky zažitá a běžkaři velmi oblíbená Krušnohorská magistrála,“ pokračoval.

Problematickým místem bývá i cesta spojující Horní Blatnou a Rýžovnu. Pro své počínání mají řidiči jednoduché vysvětlení. Argumentují tím, že je tam zavedla navigace, která vyhledávala nejkratší možnou cestu. „To, že cestou musí překonat sněhové bariéry, aby se posléze dostali na upravenou běžeckou trasu, jim vůbec divné nepřijde. Naopak divné jim přijde, že tam dřív nebo později zapadnou. Z trasy je pak musí vyprostit těžká technika a osoby odtransportovat horští záchranáři,“ uvedl Račko.

2018-02-06 at 09.00.11Z pohledu běžkařů a správců běžeckých tras je toto počínání podle Račka naprosto neobhajitelné. „Dokážu pochopit, byť s problémy, že řidič vjede v neznámém prostředí podle navigace na v zimě neudržovanou silnici. Ale to že vjede i na evidentně strojově udržovanou běžeckou trasu, to už daný řidič musí mít extra charakter. V řadě případů jsou pak tito borci při vyprošťování ještě agresivní. Na druhé straně se najdou i slušní lidé, kteří si svoji chybu uvědomí a nabídnou finanční kompenzaci.“ Problémy v bílé stopě dělají i řidiči čtyřkolek, kteří na ně vjíždí a rejdují na nich. Zde správci běžeckých tras jen nevěřícně zírají. „Proč tak vjíždí, když mají nepřeberné množství jiných terénů, kde mohou bez způsobování škod řádit. Ale asi je lepší adrenalin zničit běžeckou trasu,“ kroutí hlavou Miroslav Račko. Ve většině případů zapadlých aut v běžecké stopě však nemá situace řešení, neboť řidiči pohybující se po v zimě neudržované silnici se nedopouštějí žádného přestupku. V případě čtyřkolkářů, kteří se přestupků dopouští, protože vjíždějí i na lesní cesty, případně do tamní národní přírodní rezervace je zase komplikované je při přestupku chytit.

Lidé z První Krušnohorské doufají, že se situace postupně zlepší. Poukazují na to, kolik práce mají nejen s údržbou tras, ale i se sháněním peněz na úpravu. „Není to vůbec jednoduché. A když je pak musíte investovat ještě do denních oprav tímto způsobem zničených tras, věřte tomu, že to na elánu nepřidá. Jedna motohodina rolby totiž stojí řádově dva tisíce korun,“ dodal Račko.

Správci běžeckých tras chtějí do budoucna hledat systémové řešení, neboť tato část Krušných hor není zdaleka jediná, která má s tímto nešvarem problémy. Jednalo by se například o rozmístění dalšího dopravního značení. První Krušnohorská pak nabádá řidiče, aby nesledovali jen navigaci ve voze, ale cestu, kterou ve skutečnosti jedou.

Zdroj: sokolovsky.denik.cz


Poděkování za podporu údržby lyžařských stop

Děkujeme krušnohorským subjektům za podporu údržby lyžařských tras!

 • Lyžařský areál Novako (Boží Dar)
 • Restaurace Radniční sklípek (Boží Dar)
 • Lyžařská škola a půjčovna JPK (Boží Dar/Klínovec)
 • Penzion Čáda (Boží Dar)
 • Alfa-Projekt, s.r.o. – Ing. Vladimír Palivec (Ostrov)
 • Penzion „H“ (Vršek)
 • Penzion u Sněhuláka (Boží Dar)
 • Nordic Racing Centrum/Hudy (Karlovy Vary)
 • Hotel a restaurace Sport (Bublava)
 • Vinotéka Vínko (Kraslice)
 • Apartmány Javor (Bublava)

Podpořit nás můžete i Vy zakoupením samolep v hodnotě od 1 000,- do 10 000,- Kč, zasláním příspěvku na sbírkový účet První Krušnohorské o.p.s. č. 269980072/0300, nebo zakoupením placky/samolepky v hodnotě 100,- a 300,- Kč.

Bližší informace o možnostech podpory najdete ZDE.
samolepy-firmy-loga-2018-02-05


Zákaz vstupu do lesa prodloužen do 30.4.2018

Zákaz vstupu do lesa na správním území lesních správ Horní Blatná a Kraslice byl prodloužen o další 3 měsíce až do 30. dubna 2018. V oblasti mezi Perninkem, Abertamy, Mílovskou cestou a Potůčkami zůstává provoz lyžařských tras ve stejném rozsahu jako doposud (viz příspěvek ze dne 20.12.2017).

Na základě nového rozhodnutí MÚ Kraslice bude možné od 1.2. strojově udržovat lyžařskou magistrálu mezi Rolavou a Kammloipe u Předního Ostružníku a starou carlsfeldskou cestu, jak je nazývána spojka severně od Přebuzi mezi rozc. Vřesoviště a Kammloipe, procházející NPR Rolavská vrchoviště.

Za vstřícný přístup k provozu lyžařských tras děkujeme oběma výše zmíněným lesním správám spol. Lesy ČR.

Celé znění rozhodnutí o vyloučení vstupu do lesa:

Článek Jany Plechaté (MF Dnes) o aktuální situaci v souvislosti s prodloužením zákazu vstupu do lesa si můžete přečíst ZDE.Poslední teplý den. Od úterka se mírně ochladí, postupně přibude sněžení

iDnes.cz – 29. ledna 2018 7:22 V pondělí vyšplhá teplota až ke třinácti stupňům Celsia, v noci na úterý však přijde studená fronta a spolu s ní i mírné ochlazení. Během týdne už se vzduch neohřeje na víc než osm stupňů a teplota bude dále klesat. Zároveň začne postupně přibývat srážek, které budou ve vyšších polohách, o víkendu však již na většině území, sněhové. 2018-01-29_083805

Nástup do nového pracovního týdne zpříjemní teploty, které dosáhnout až třinácti stupňů Celsia. Bude se však jednat jen o epizodní oteplení, v dalších dnech již bude počasí chladnější.

„Příliv teplého vzduchu ukončí studená fronta, která bude v noci na úterý postupovat přes naše území k jihovýchodu. Za ní k nám pronikne chladnější vzduch od severozápadu a přechodně se k nám rozšíří nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu od jihozápadu,“ popisuje meteorolog Jan Rosa.

Nejnižší denní teploty by však během týdne neměly klesnout pod bod mrazu.

Pondělí přinese oblačnou, místy polojasnou oblohu. V horských oblastech se může ojediněle objevit slabý déšť. Od večera bude oblačnosti přibývat a to především v Čechách. Nejvyšší denní teploty budou mezi 9 až 13 °C,v oblastech nad 1000 m kolem 5 °C.

2018-01-29_083953Noc na úterý bude zatažená až oblačná. Od severozápadních částí republiky se může objevit déšť, ve vyšších oblastech sněžení. Nejnižší teploty klesnou až k 1 °C a nepřekročí 5 °C.

V úterý se vyskytne proměnlivá oblačnost, kterou místy doprovodí ojedinělé přeháňky. Ty budou ve vyšších polohách sněhového charakteru. Rtuť teploměru se bude pohybovat mezi 3 až 7 °C.

Ve středu meteorologové očekávají zpočátku polojasnou až oblačnou oblohu, která se během dne zatáhne a objeví se i občasný déšť. Na horách v oblastech od 900 m budou srážky sněhové či smíšené. Nejvyšší teploty během dne budou okolo 4 až 8 °C.

Čtvrtek bude oblačný až zatažený, na většině území se vyskytne déšť nebo ve vyšších oblastech sněhové přeháňky. Později bude oblačnosti i srážek ubývat. Nejvyšší teploty během dne nepřekročí 7 °C

Pátek přinese převážně oblačnou oblohu a od severozápadu sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty dosáhnou až 5 °C a neklesnou pod 1 stupeň.

Na víkend a pondělí hovoří meteorologická predikce o oblačné až zatažené obloze. Tu na většině území doprovodí sněhové přeháňky, v nižších oblastech déšť. Nejvyšší denní teploty budou v rozmezí 0 až 5 °C.

Zdroj: iDnes