Lidé odjeli z měst na hory. Noste roušky a neshlukujte se, žádá horská služba

Novinky.cz: Češi se z měst hromadně přesunuli do hor a někteří nenosí roušky, upozorňuje horská služba, která zároveň vyzývá občany, aby respektovali vládní nařízení. Ke každému pacientovi také preventivně přistupují jako k potenciálně nakaženému.

2020-03-27_153117Horská služba ve středu informovala, že v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem se mnoho lidí přesunulo z měst do horských oblastí. Tam však nejsou tolik opatrní a nerespektují nařízení o nošení roušek a neshlukování lidí. „Pohybují se po hřebenech hor ve velkých skupinách bez roušek. Pravda je, že se to nedá vztáhnout na všechny návštěvníky hor, ale těch nezodpovědných je bohužel mnoho,“ řekl náčelník Horské služby Pavel Antl.

Zásahů od vyhlášení nouzového stavu podle něj ubylo, protože nefungují například sjezdovky. Na hory ale stále jezdí běžkaři, skialpinisté a především turisté.

Náčelník upozornil, že zásahy záchranářů jsou v této době náročnější, protože musejí spolupracovat s hygienou a záchrannými službami. Dojezdové časy jsou tak delší než za normální situace. „Ke každému pacientovi se musíme chovat jako k potencionálně rizikovému. Pokud to situace umožní, požadujeme nasazení dostupných ochranných prostředků, minimálně však roušky“, doplnil náčelník Antl.

Horská služba proto vyzvala občany, aby byli ohleduplní nejen k ostatním lidem, ale také k záchranářům, kteří musejí být k dispozici i dalším složkám záchranného systému nebo krizovým štábům. Hory jsou zledovatělé a může dojít snadno k úrazu.


Začíná první víkend v karanténě. Hamáček vyzval, aby lidé zvážili cestování na chalupy.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek důrazně doporučilo lidem dodržovat o nadcházejícím víkendu zákaz volného pohybu a omezit návštěvy chat a chalup. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci na ruzyňském letišti řekl, že lidé by měli s ohledem na hrozbu šíření nového typu koronaviru zvážit, jestli je nutné na chaty jezdit. Pokud ano, měli by se zdržovat ve své vlastní skupině a nevycházet mezi místní obyvatele, řekl. Celý článek
covid-19-web
Zdroj:
iRozhlas.czFotogalerie: Trasy u Božídarského Špičáku 16.3.2020

Zatímco v předchozích sezónách jsme ještě v druhé polovině března upravovali trasy ve vyšších polohách rolbou, letos musíme vedle extrémně pozdního nástupu zimního počasí a celkově nepříznivého průběhu sezóny konstatovat i brzký nástup jara. Situaci v poloze okolo 1000 m n. m. přibližují fotografie z 16. března 2020. Fotogalerie ZDE.
krusne hory lyzarske trasy jaro magistrala


Varování před silným větrem (23.2.2020)

iRozhlas: Do Česka v neděli dorazí silný vítr. Na horách bude mít v nárazech rychlost 125 kilometrů za hodinu

irozhlas silny vitr varovaniVelmi silný vítr, který v neděli dorazí nad území České republiky, s sebou přinese i déšť. Ten může rozvodnit některé toky. Výstraha meteorologů před vzestupem hladin na první, tedy nejnižší povodňový stupeň platí od nedělního podvečera do půlnoci z pondělí na úterý. Český hydrometeorologický ústav v sobotu zároveň zvýšil stupeň varování před silným větrem z nízkého na vysoký.

Vítr bude přScreenshot_2020-02-23-10-05-17-089_org.androworks.meteorgrames Česko v neděli přecházet postupně od západu. V nárazech může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 k ilometrů. Na jihovýchodě Česka bude vítr slabší. Největší nebezpečí očekávají meteorologové v neděli večer při přechodu studené fronty.

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí od nedělních 11.00 pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj, dále Prahu a střední Čechy. Od nedělních 15.00 platí varování před velmi silným větrem i pro ostatní kraje. Na jihu Moravy a ve Zlínském kraji ale riziko meteorologové hodnotí jako nízké. V noci z neděle na pondělí by měl Screenshot_2020-02-23-10-05-50-185_de.wetteronline.wetterappvítr postupně slábnout.

Vítr s sebou do Česka v neděli přinese také vydatné srážky. Déšť spolu s táním sněhu může způsobit vzestup hladin některých toků odvodňujících horské oblasti na úroveň prvního stupně povodňové aktivity. Nebezpečí ale meteorologové hodnotí jako nízké. „Předpokládáme, že během pondělního dne budou hladiny řek postupně klesat,“ uvádí meteorologové.

Zdroj: www.irozhlas.czÚprava lyžařských tras u Jelení 20.2.2020

Ve čtvrtek v ranních hodinách proběhla úprava tras mezi Jelením a perninským nádražím (Bučinská + Schuppenberská cesta) a z Jelení ke státní hranici.
Trasu z Jelení ve směru na Rolavu se upravit nepodařilo – především v úseku od Jelení k lesu je pro strojovou úpravu sněhu příliš málo.
Pokud vyjde předpověď, podle které by v noci mělo připadnout okolo 5 cm sněhu, vyjedou rolby opět v pátek ráno.
klm-bucinska-cesta-schuppenberska-20200220
avansert_meteogram (12)