Cínové slavnosti 2021 (14.8.2021)

cinove slavnosti horni blatna 2021Chcete se naučit rýžovat zlato a jiné drahé kamení a vyrýžovat si i nějakou vlastní zlatinku? Pak se zúčastněte Cínových slavností 2021, které začnou 14. srpna 2021 v 15 hodin na náměstí v Horní Blatné. Při rýžování povede vaši ruku trojnásobná mistryně světa v rýžování zlata Veronika Štědrá. Bezplatně budete také moct navštívit muzeum v Horní Blatné a zhlédnout nový film „Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří – památka světového dědictví UNESCO“.

Zdroj: https://www.facebook.com/montanregion


Seriál Krušnohorské ozvěny provede posluchače světově jedinečnými památkami ze seznamu UNESCO

Hornické památky v česko-německém pohraničí jsou světově jedinečné. V novém seriálu Krušnohorské ozvěny nechávají redaktoři publicistiky Jana Strejčková a Josef Šorfa pomyslně nahlédnout do míst, kde lidé před staletími stáli na prahu nové, jedinečné epochy.

Vždyť Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří byl přesně před dvěma lety zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Z Karlovarského kraje na seznam patří hornická krajina na Jáchymovsku, dále krajina v oblasti Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná a jako samostatný objekt Rudá věž smrti v Ostrově.

„Ať už půjdeme po Česku kamkoliv, tak na nějaké pozůstatky hornické činnosti narazíme. Ale nikdy ne v takové koncentraci a takovém rozsahu jako v Krušných horách. A nikde zároveň není tak pestré spektrum rud – surovin, které se dobývaly. Jde například o rudy stříbra, železa, cínu, kobaltu a uranu,“ upozorňuje ředitel společnosti Montanregion Krušné hory/Erzgebirge a hlavní průvodce seriálem Michal Urban.

Rozvoj hornictví neznamenal pouze tvrdou dřinu ve štolách s kladívkem a mlátkem, ale přinesl také pokrok. „S těžbou byly spojeny vynálezy a inovace, které významně posunuly hornictví. Patřily k nim třeba vodotěžné a další stroje. V Jáchymově vzniklo už v roce 1716 první hornické učiliště,“ nabízí příklady Michal Urban.

Která místa s památkami jsou zajímavá a stojí za výlet? To se dozvíte v devítidílném seriálu Českého rozhlasu Karlovy Vary nazvaném Krušnohorské ozvěny.

Zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Autoři: Jana Strejčková, Josef Šorfa, nkrTuristé se zatím do Krušných hor nehrnou. Hoteliéři i letos počítají hlavně s domácí klientelou

ČT24_logoV Krušných horách je stále málo německých klientů, do regionu momentálně jezdí většinou jenom na jednodenní výlety. Tamní hotely a penziony proto musejí počítat hlavně s českými turisty. Ti z Německa přitom běžně tvoří až padesát procent klientely v letní sezoně. Někteří provozovatelé ubytovacích zařízení navíc neví, jaké informace by při pobytech měli zahraničním klientům poskytovat.

ct24-krusne-hory-turiste-chybi

Za normálních okolností tvoří turisté z Německa až polovinu všech návštěvníků Krušných hor. Už druhým rokem je tomu však jinak. „Podle rezervací, které vidíme, to bude maximálně deset procent (německých turistů) přes léto,“ uvedla majitelka hotelu Praha na Božím Daru Elena Gracheva.

V tamním infocentru byli ještě před covidovou pandemií zvyklí na stovky návštěvníků z Německa. Teď jde jenom o desítky turistů. „Doufám, že se to vrátí k normálu tak, jak to bylo před pandemií, aby to bylo zase zaplněné lidmi,“ řekl vedoucí infocentra na Božím Daru Marek Smitka.

Turisté mnohdy nevědí, jaká opatření platí
Zahraniční turisté zatím Krušné hory útokem nevzali, často totiž údajně nevědí, jaká koronavirová pravidla v Česku platí. „Základní pravidla známe, ale jestli známe všechna nařízení do detailů, tím si nejsem jistý. Nicméně jsme očkovaní, tak nevím, jestli se to počítá,“ sdělil jeden z německých turistů.

Často se návštěvníci z Německa sami prokazují různými dokumenty, a to bez vyzvání personálu. „My to vlastně žádat nemusíme, takže je to na nich. Chodí hygiena a hygiena by to měla kontrolovat,“ uvedla servírka hotelu Praha Renata Zacharčenková.

Turisté se mohou také nechat otestovat na covid-19. Nejbližší testovací centrum je jen osm kilometrů od Božího Daru v Jáchymově. Určeno je nejen pro samoplátce z Česka, ale právě i pro zahraniční turisty.

Jaké informace turistům podávat?
Někteří hoteliéři v Krušných horách si stěžují na to, že neexistuje jednotný návod, jak o opatřeních v Česku klienty informovat. „My ani nemáme dostatek informací, co německým hostům máme říct, jaká pravidla nastolit, nedejbože vysvětlit,“ popisuje situaci provozovatel penzionu Heller v Hrabečné Dušan Valenta.

Provozovatelé už nyní počítají s tím, že i letos budou muset spoléhat hlavně na českou klientelu. Odhadují, že domácí turisté by mohli ubytovací kapacity naplnit zhruba z osmdesáti procent.

Zdroj: ČT24