Štáb pořadu Běžkotoulky natáčel na Bublavě (12.2.2019)

Nebývalé množství sněhu, perfektní stopy na magistrále i na okruzích u Bublavy a skvělý tým. Takové byly dnešní BĚŽKOTOULKY na Bublavě a Přebuzi. Velký dík Horské službě Bublava za logistické zajištění celé akce, Mírovi Račkovi navíc za dokonalé průvodcovství po regionu, p. Keblúškovi z Penzionu Bublava za spolupráci a destinační agentuře Živý kraj za financování projektu. Vysílání pořadu je plánované na prosinec 2019.
bezkotoulky bublava 2019 web


Upozornění na silný nárazový vítr

Od nedělního večera až do úterního dopoledne varují meteorologové před silným nárazovým větrem, který se nevyhne ani Krušným horám. Úprava lyžařských stop nebude přinejmenším do úterního poledne probíhat. Se sílícím větrem se opět zvyšuje nebezpečí pádu stromů a vzhledem k nepříznivým podmínkám, které mohou panovat i na pláních, proto lyžařské túry v těchto dnech nedoporučujeme.
pocasi krusne hory vitr


Deník: Podmínky v bílé stopě jsou naprosto ideální

Krušné hory – Doslova perfektní podmínky panují v posledních dnech v bílé stopě. Strojově udržované jsou téměř všechny běžecké trasy v centrální a západní části Krušných hor na české i německé straně.

V nejzápadnější části Krušných hor jsou pravidelně udržované místní okruhy v okolí Bublavy a v okolí Přebuze, stejně tak Krušnohorská magistrála mezi Bublavou, Rolavou a Jelením. Totéž platí i na německé straně v okolí Mühleithenu a německé hřebenovky Kammloipe (Schöneck – Mühleithen – Carlsfeld – Johanngeorgenstadt).

„Po letech jsou zde ideální podmínky pro běžkaře a to se projevuje i na zvýšené návštěvnosti tohoto přeshraničního regionu. Běžkaři, které potkávám v těchto dnech ve stopě například na Bublavském okruhu a Sonnenloipe, jsou vyloženě nadšení, což přeneseně těší i nás jako správce krušnohorských běžeckých tras,“ uvedl ředitel První Krušnohorské Miroslav Račko.

Ideální podmínky panují také v centrální části Krušných hor mezi Horní Blatnou, Perninkem, Abertamy a Božím Darem, kde jsou pravidelně udržovány všechny lyžařské trasy, včetně méně frekventované Mílovské cesty nebo okruhu mezi Horní Blatnou a Potůčky, který byl v minulých sezónách kvůli nedostatku sněhu často nesjízdný. „Výjimkou v této oblasti je pouze trasa mezi abertamskou silnicí a Plešivcem, na které leží příliš velké polomy, které bez těžké techniky není možné odstranit,“ poukázal Račko.

Mezi Jelením, Novými Hamry, Vysokou Pecí a Přebuzí je aktuálně udržována větší část páteřních tras, včetně magistrály z Jelení na Rolavu, spojky z Jelení na Kammloipe nebo Chaloupecké cesty mezi Novými Hamry, Chaloupkami a Rolavou. Běžkaři ale musí počítat s částečným omezením údržby na trasách, kterých se týká aktuálně platný zákaz vstupu do lesů vyhlášený v důsledku kalamitního stavu souvisejícího s pádem stromů pod tíhou nového sněhu. „Jde například o část magistrály z Jelení ve směru na Pernink nebo trasu mezi Jelením, Chaloupkami a Havraním vrchem,“ řekl Račko. Alternativou k uzavřeným trasám mohou být zejména pro běžkaře z Nejdecka a Novohamerska nové okruhy vedoucí po loukách v okolí Vysoké Pece a Rudného.

„V předchozích týdnech nebylo vzhledem ke kalamitní situaci vůbec jednoduché udržet běžecké trasy vedoucí lesním terénem v provozuschopném stavu. Díky velkému množství sněhu byly denně ve stopě větší či menší polomy, které provozovatelé lyžařských tratí po domluvě se správci lesů průběžně odstraňovali. I nadále platí, že v žádném případě nedoporučujeme vstup do lesů mimo udržované běžecké trasy, neboť zde stále hrozí nebezpečí pádu stromů. Aktuální informace o stavu běžeckých tras včetně eventuálních omezení naleznete na www.krusnehoryaktivne.cz,“ sdělila manažerka První Krušnohorské Eva Nduwimana.

Zdroj: Karlovarský deník , 8.2.2019 


Upozornění: Riziko pádu stromů stále trvá

15491402761490Upozorňujeme běžkaře, že riziko pádu stromů stále trvá. Předpokládáme, že v důsledku sílícího větru a srážek (déšť/mokrý sníh) bude navíc během nadcházejícího víkendu dále narůstat. Připomínáme, že v okolí Božího Daru platí zákaz vstupu do lesních porostů mimo udržované lyžařské trasy a na Novohamersku je nadále v platnosti plošný zákaz vstupu do lesů ve správě Arcibiskupství pražského.


Bublava: Parkování a nástup na lyžařské trasy

parkovani_bublava_bezkyNa BUBLAVĚ je od letošní zimy pravidelně upravovaná spojka mezi chatami nad penzionem Langer a altánem, u kterého začíná magistrála směr Rolava/Jelení/Boží Dar. Nově je tato trasa zanesena také na krajském mapovém portálu.
K parkování na Bublavě doporučujeme využít následujících parkovišť:
u Ski Centra (nástup na magistrálu přes výše uvedenou spojku)
u obecního úřadu (nástup na Bublavský okruh)
na hranici (Bublavský okruh/Aschberg)
Parkování u altánu z důvodu obtížné údržby místní komunikaci nedoporučujeme.Vyjádření Náboženské matice k zákazu vstupu do lesů

„NAŠÍ PRIORITOU JE DOSÁHNOUT V CO NEJKRATŠÍ DOBĚ VYJMUTÍ LYŽAŘSKÝCH TRAS ZE ZÁKAZU VSTUPU DO LESA“, uvádí ve své tiskové zprávě, kterou jsme obdrželi e-mailem ve čtvrtek 24.1. večer, vlastník pozemků, Náboženská matice.
Věříme, že s podporou vlastníka pozemků i dotčených obcí se nám podaří zpřístupnit „uzavřené“ lyžařské trasy co nejdříve. Ostatně polomy jsme z tras odklidili už během minulého týdne… ;).

Tisková zpráva Náboženské matice k (1).docx-page-001


ZÁKAZ VSTUPU DO LESA (N. Hamry, Jelení, Vysoká Pec, Přebuz)

Dne 22.1.2019 bylo vydáno rozhodnutí o ZÁKAZU VSTUPU DO LESA na pozemky Náboženské matice spravované Arcibiskupstvím pražským (AP), ve správním území obcí Nové Hamry, Vysoká Pec a Nejdek a Přebuz s platností do 28.2.2019!!!
Přes veškeré naše snahy (vyčištění lyžařských tras od popadaných stromů, komunikaci s nejdeckým polesím AP i příslušným úřadem) bylo rozhodnuto o plošném zákazu vstupu do lesa, vyčištěné a upravené LYŽAŘSKÉ TRASY NEVYJÍMAJE.

Plné znění rozhodnutí 1 (Magistrát města Karlovy Vary)
Plné znění rozhodnutí 2 (MÚ Kraslice)

Přehled tras dotčených zákazem vstupu do lesa (jejich vlastníkem je zcela nebo alespoň zčásti Náboženská matice):
– Bučinská cesta, tj. magistrála v úseku Jelení – Korce – hamerská silnice
– Jelení – Jelení vrch – Chaloupky
– Nové Hamry/U sjezdovky – spadlý most – Chaloupecké parkoviště
– Petrlíkova cesta
Chaloupky – elektrovod/elektrovod – Vysoká Jedle – Severní louka – Nad Vysokou Pecí (část cest patří LČR, ale ty jsou vyblokovány pozemky Náboženské matice)

Trasy, na které se zákaz vstupu do lesa NEVZTAHUJE (jiný vlastník cesty než Náboženská matice):
– magistrála Jelení – Rolava
– Jelení – státní hranice
– Chaloupecké parkoviště – Chaloupky – Rolava
– Nové Hamry/spadlý most – Havraní vrch (na trasu se nicméně přes pozemky Náboženské matice nedostane rolba – nebude jí tedy možné upravovat)Podpořit úpravu lyžařských tras můžete letos i DMSkou!

Stejně jako v předchozích sezónách můžete i letos podpořit údržbu lyžařských tras v centrální a západní části Krušných hor zasláním příspěvku na účet veřejné sbírky (č. 269980072/0300), zakoupením samolepky či placky, sponzorským darem a nově také zasláním dárcovské SMS. Za vaši podporu DĚKUJEME!
Pokud jste nám již příspěvek zaslali a potřebujete potvrzení, např. k daňovému přiznání, rádi Vám jej vystavíme. Kontaktujte nás e-mailem na prvni.krusnohorska.ops@gmail.com.

Seznam prodejních míst samolepek/placek

Informace k možnosti odečtu finančního daru ze základu daně

banner lyzarske trasy 2019 web