Kovářská: Zahraniční reportér zachraňuje ruinu nádraží, pustí se i do opravy vagonů

idnes Bez vagonů není nádraží skutečným nádražím. Proto kamarádi Štěpán Macháček a Pavel Polák, kteří renovují zchátralou nádražní budovu a sousední vodárnu v krušnohorské obci Kovářská na Chomutovsku, sehnali čtyři služební vagony, takzvané hytláky, a chtějí zrenovovat také je.

2020-10-20_094508

„Byl to spontánní nápad. Říkali jsme si, že nádraží bez vagonů a mašin je smutné a že by bylo pěkné tu nějaký vagon mít. A nakonec nemáme jeden, to by bylo málo, ale propracovali jsme se ke čtyřem,“ usmívá se Pavel Polák.

Dva vagony stojí vlevo od nádražní budovy, další dva vpravo. Pocházejí z rozmezí konce 40. až konce 50. let minulého století. Poslední roky chátraly na odstavném nádraží v Ústí nad Labem, kde je využívali jako přístřeší bezdomovci.

„Odkoupili jsme je za cenu šrotu. Každý vůz měl svého obyvatele a ti nebyli zrovna moc rádi, že jsme jim je chtěli odvézt. Odklidili jsme z nich dost nechutné věci,“ přibližuje Štěpán Macháček.

2020-10-20_094558

Plánují, že vagony postupně zrenovují. Sloužit mají jako zázemí pro obyvatele nádraží, než půjde bydlet tam, v jednom by pak mohla vzniknout i expozice o historii nádraží a postupu záchrany místa.

2020-10-20_095400Oba kamarády spojuje profese i touha zachránit stavbu, která má zajímavý příběh. Štěpán Macháček pracuje jako rozhlasový reportér na Blízkém východě. Druhý domov našel v Krušných horách právě v opuštěném nádraží stojícím v nadmořské výšce 850 metrů.

Do záchrany chátrající budovy, která osiřela v 90. letech minulého století, se pustil před šesti lety. Dnes už má objekt novou střechu a stropní konstrukce. „Je to skvělý pocit, když se můžeme v budově, ve které byly jen svislé stěny, projít i v patře,“ těší Macháčka.

Od června má nádraží také novou ceduli Kovářská. „Není původní, tuhle jsme vyrobili podle dobových fotografií. Když už jsme ji měli hotovou, ozvali se nám železniční nadšenci, že původní ceduli zachránili před zničením a dají nám ji. Máme tak cedule dvě, ale rádi bychom měli i třetí, původně jich tu tolik bylo,“ vypráví Macháček.

S pracemi mu pomáhá manželka Barbora a parta přátel. Jednoho dokonce přesvědčil, aby se „ujal“ opuštěné sousední vodárny ze 70. let 18. století, odkud čerpaly vodu parní lokomotivy. „Byl jsem tu poprvé v březnu 2019 a už jsem tu zůstal,“ směje se Pavel Polák, pro změnu novinový zahraniční zpravodaj.

Budovám chtějí vrátit původní ráz a opravit je tak, aby se v nich dalo bydlet. Vzniknout tam může i malé muzeum. Místo už teď láká pamětníky, kteří tu v minulosti pracovali.

Nikam nepospícháme, chceme aby nás to bavilo
„Pozvali jsme sem bývalé výpravčí, kteří nám vyprávěli, jak to tu vypadalo a fungovalo. Není to jen o opravě budov, ale i zachycení vzpomínek a záchraně paměti nádraží,“ poznamenal Polák.

Oba mají před sebou spoustu let práce. Zatímco tak někdo dovolenou tráví nicneděláním u vody, oni se oblékají do montérek a pustí se do práce. „Nikam ale nepospícháme. Nestresujeme se, aby to bylo za dva roky hotové, ale tak aby nás to bavilo,“ shodují se.

2020-10-20_094829

Na Krušných horách obdivují to, že jsou stranou od hlavního turistického ruchu. „Letos je tu sice více turistů než v předchozích letech, možná i kvůli koronaviru, kdy lidé tolik necestovali ven. Přesto Krušné hory stále leží mimo hlavní turistické proudy a zachovávají si kouzlo jakési pustoty,“ líčí Macháček.

Nádraží Kovářská stojí u železniční trati číslo 137, která spojuje Chomutov s Vejprty a pokračuje dále do Německa. Když v 90. letech minulého století přišel útlum železniční dopravy, nádražní budovy osiřely. V současné době po trati jezdí osobní vlaky pouze v sezonním období od května do konce září.

Autor: Miroslava Strnadová

Zdroj: www.idnes.cz


Pernink s Prahou pojí nová autobusová linka

logo-krasa-busZcela nová a pravidelná autobusová linka, která spojí Krušnohoří s hlavním městem, byla spuštěna 1. října.
V provozu bude každý pracovní den i v sobotu. Začátkem trasy je Pernink, dalšími většími zastávkami jsou Loučná pod Klínovcem, Jáchymov, Ostrov, spoj pokračuje přes města Klášterec, Kadaň, Chomutov a Louny. krasa bus krusne hory prahaCesta z Perninku až na pražskou Florenc trvá podle jízdního řádu tři a tři čtvrtě hodiny. Radost z nové linky, kterou provozuje Eduard Krása, mají i na hradě Hauenštejn, protože jednou ze zastávek je také Krásný Les, Horní hrad, rozcestí. Dosud tady žádný autobus nejezdil. K dispozici je sice vlak, ale ten staví až ve vzdálenější Stráži nad Ohří. „Na tento krok naše Krušné hory čekaly roky,“ kvituje zahájení spoje majitel hradu Hauenštejn Pavel Palacký.

Zdroj: Karlovarský deník

www.krusnohorskyautobus.cz
Jízdní řád
Ceník
facebook.com/krusnohorskyautobus/


Důlní památky v Krušnohoří se v dobách koronaviru těší rekordní návštěvnosti

Důlní památky v Krušnohoří hlásí navzdory pandemii rekordní návštěvnost. V lokalitě se od 12. století těžila řada nerostných surovin – od stříbra a cínu až po uran. Zpřístupněné štoly, které jsou zapsané jako památky na seznamu UNESCO, připomínají doby, kdy zde bylo hornictví každodenní součástí života.

2020-10-16_124958

Mezi doly, které se těší vysoké návštěvnosti, je například štola Jáchymov. Bez on-line rezervace by se dovnitř lidé přitom nedostali, prohlídkové trasy byly obsazené dlouho dopředu. „Za červenec, srpen a září zde bylo skoro dvanáct tisíc lidí,“ popisuje zdejší průvodkyně Zuzana Spiessová.

Jedním z turisty nejvyhledávanějších míst v Krušných horách je také důl Johannes. „I když jsme začali o měsíc později kvůli covidu-19, návštěvníků bylo letos více. Osmdesát procent tvořili hlavně Češi, zbytek Němci,“ řekl místní průvodce Martin Rojovský.

Podle Daniely Tautermannové z infocentra Boží Dar přibylo turistů ve štolách také díky zápisu Krušnohoří do seznamu UNESCO, na kterém je více než rok. „Poptávka byla vyšší, než je obvyklé,“ uvedla.

Důlní památky se těší popularitě i v Sasku

Důlní památky, zapsané na seznamu UNESCO, se nachází i za hranicemi v německém Sasku – také tam byl o ně velký zájem. Hornickou minulost zde připomíná například parní lokomotiva, která jezdí z nádraží v německém Oberwiesenthalu.

Pro staré cínové doly však sezona na podzim skončila. Návštěvníky zde teď vystřídají netopýři, kteří zde zimují. Jedná se tak rovněž o významnou přírodní lokalitu. Prohlídkové trasy v dole Johannes se pro návštěvníky znovu otevřou 1. května příštího roku.

unesco krusne hory

Zdroj: Česká televize


Nabídka zaměstnání: Průvodce v NKP Rudá věž smrti

ruda_vez_smrti_dolni_zdarKonfederace politických vězňů České republiky hledá zájemce o práci průvodce v národní kulturní památce Rudá věž smrti u Ostrova.

MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Ostrov
OBOR: Průvodci a delegáti v cestovním ruchu (51131)
MZDOVÉ ROZPĚTÍ: od 100 Kč/hod.
POČET NABÍZENÝCH MÍST: 2
DOBA ZAMĚSTNÁNÍ: od 6.10.2020
MINIMÁLNÍ STUPEŇ VZDĚLÁNÍ: ÚSV s maturitou
PRACOVNĚPRÁVNÍ VZTAH: Dohoda o provedení práce
Kontakt: Ing. Dub Petr, e-mail: info@kpv-cr.cz
Jedná se o práci průvodce na Národní kulturní památce Rudá věž smrti. Není nutností mít průvodcovské zkoušky, školení zajistíme. Angličtina a němčina výhodou.

Více informací na www.uradprace.cz.Historická vápenka v Krušných horách se po rekonstrukci otevírá veřejnosti

Nejstarší vápenka na české straně Krušných hor se po rekonstrukci otevřela veřejnosti. Jde o nejvýznamnější dochovaný doklad těžby a zpracování vápnitých hornin v této oblasti, který je významný i v kontextu památek světového dědictví UNESCO. Unikátní vápenka pochází z poloviny 19. století, vápno se v ní vyrábělo ještě o sto let později.

„Klenby byly vypadané, ve zdech byly velké díry, které jsme museli spravit tak, aby nehrozilo, že se zřítí,“ popisuje stav, ve kterém byla vápenka z poloviny 19. století ještě v loňském roce. Restauratéři na ní od té doby odvedli kus práce. Při opravě podle správce z Lesů České republiky Stanislava Lišky použili i původní materiál. „Zdivo, které bylo spadané na zem, bylo roztříděno a materiál byl znovu použit,“ popisuje.

2020-10-09_111526

„Začali jsme sem jezdit někdy před deseti lety. Viděli jsme, jak to vypadalo a teď to vypadá úžasně,“ chválí rekonstrukci třeba turista Aleš Vodička. Vápenka měla čtyři patra. Jedno z nich bylo pod zemí, vápenec se do pece sypal shora.

Při opravě se zachoval například zbytek pece nebo polovina šachty. „Vápenka byla i architektonicky zajímavá, můžeme se podívat třeba na zdvojené okénko, které nám ukazuje neorománský styl,“ popisuje interiér Jan Válek z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd. „Opěrný systém připomíná gotické stavby,“ dodává.

Návštěvy jen na objednávku
Rekonstrukce vyšla Lesy České republiky na šest milionů korun. „Je to takzvaný přidružený objekt památky světového dědictví UNESCO,“ vysvětluje významnost stavby Michal Urban, ředitel Montanregion Krušné hory – Erzgebirge.

„Pokud turisté budou chtít navštívit naši vápenku a její vnitřní prostory, je důležité, aby se podívali na webové stránky Loučné pod Klínovcem. Důležité je se objednat,“ připomíná zájemcům o prohlídku starostka obce Jana Müllerová (nez.). Letos je šance navštívit vápenku do konce října. Příští rok bude průvodce k dispozici zase od dubna.

Zdroj: Česká televize


Deník: O štolu Johannes byl letos extrémní zájem

johannes stolaPřestože štola Johannes ze 16. století na Zlatém Kopci u Božího Daru otevírala kvůli covidu se zpožděním, zájem o ni překonal všechna očekávání. „Zájem návštěvníků byl enormní. Nejvytíženější byly prázdninové měsíce, kdy se v limitovaných skupinách nenašla žádná volná prohlídka ani volné místo. Lidé využívali předrezervace online, což nám samozřejmě práci usnadnilo,“ uvedla Blanka Nováková, jednatelka Služeb Boží Dar, které o štolu pečují a provozují ji.

Rekordní návštěvnost v Krušných horách byla zásluhou především Čechů. Štolu zapsanou v UNESCO však „objevili“ také němečtí návštěvníci, zejména ze sousedního Saska, které má rovněž mnoho UNESCO památek v rámci Hornické krajiny Krušnohoří/Erzgebirge. V současnosti se památka uzavírá. Turisté a cyklisté si celoročně mohou prohlédnout exteriérová hornická díla na Kaffenbergu u Zlatého Kopce, jako jsou haldy, nebo vodní díla na Stříbrné stezce/Silberstrasse. Pro návštěvníky se štola Johannes znovu otevře v dubnu 2021.

Zdroj: Karlovarský deníkPřírodní rezervace Oceán, Trousnická a Dračí skála (10.10.2020)

Podzimní hluboká rašeliniště s jezírky patří k jedněm z nejúchvatnějších přírodních zážitků v našem kraji. Navštívíme odlehlé kouty kam i přírodovědci zabloudí jen zřídka. Budeme pozorovat vybarvené rašeliníky, ostřice a suchopýry, navštívíme zbytky původních listnatých i jehličnatých lesů i krásné skalní útvary. Nebudou chybět vzácné rosnatky, kyhanky, šichy, ochutnáme plody klikvy. Pokusíme se zastihnout rašelinomilné druhy živočichů. Víte kolik vody je v rašeliníku, jak hluboký je Oceán, co je to koprofilní tyrfobiont? A chcete si přinést pár borůvek na koláč?

Přírodní rezervace Oceán, Trousnická a Dračí skála
Den: sobota 10. října 2020
Čas: 9:45.
Místo: Sraz v 9:45 na horním vlakovém nádraží v Karlových Varech.
Doprava tam: vlak Karlovy Vary (9:55) – Nejdek – Oldřichov (10:39).
Doprava zpět: více možností, vlak Nejdek-Oldřichov (15:12, 16:54) – Karlovy Vary (16:05, 17:41), bus Pernink, škola (16:27) – Karlovy Vary (17:35).
Trasa: Terénní vycházka do nitra málo známých rašelinišť a na okolní zajímavé vrcholky (délka 6–8 km). Větší část trasy povede mimo cesty náročným podmáčeným terénem i skrze kleč. Vhodné pro zdatnější návštěvníky. Nelze s sebou brát psy z důvodu možného plašení vzácných druhů živočichů. Nutné holínky nebo alespoň vyšší pohorky.
Průvodce: Mgr. Vladimír Melichar (Pila).
Upozornění: Počet účastníků omezen! Nutné se předem přihlásit!
Kontakt na přihlašování: V. Melichar, VMelichar@seznam.cz, tel.: 606 405 384, možno SMS.

draci trousnicka skala ocean pernink