Večerní prohlídky dolu Mauritius (2.9.2017)

2017-09-02-vecerni mauritiusPoslední prázdninový víkend, v sobotu 2. září, se uskuteční speciální večerní prohlídky dolu Mauritius na Hřebečné se začátky v 19:45, 20:45 a 21:45. Zájemci nechť se přihlásí na e-mail infomauritius@seznam.cz a uvedou i preferovaný čas prohlídky. Místa jsou omezena (na každou prohlídku maximálně 12 lidí), a proto ti, kteří se přihlásí dříve, budou mít přednost. Nenechte si ujít návštěvu národní kulturní památky ve večerním osvětlení! Před dolem bude připraveno ohniště k opékání buřtů, nebude chybět ani nějaký ten soudek piva.

Zdroj: facebook.com/montanregion/Hřebečenský montánní výšlap letos v okolí Horní Blatné

Spolek přátel dolu sv. Mauritius pořádá v sobotu 15. července 6. hřebečenský montánní výšlap, zaměřený tentokrát na hornické památky v okolí Horní Blatné (Blatenský vrch, Blatenský příkop, Ledová a Vlčí Jáma, Jelení hora, Strašidla, …).
Sraz účastníků výšlapu je v 10 hod. na náměstí v Horní Blatné před kostelem sv. Vavřince (mapa). Přibližná délka trasy je 9 km.

hrebecensky montanni vyslap 2017 01hrebecensky montanni vyslap 2017 02


Krušnohorské doly Johannes a Mauritius jsou nejen evropskou raritou, v horku příjemně zchladí

Krušnohorské doly Johannes a Mauritius jsou nejen evropskou raritou, v horku příjemně zchladí Krušné hory jsou z české a saské strany provrtány stovkami kilometrů podzemních štol. Cín, stříbro, měď, olovo, železná ruda, smolinec, vizmut, je to dlouhý výčet kovů, které hory ukrývají. Část byla vytěžena v podmínkách nelidských, opravdu krušných. Němci jim říkají Erzgebirge – Rudohoří.

Důl Johannes 
SONY DSC
Foto: Infocentrum Boží Dar

Těžilo se od středověku po novodobé uranové továrny na smrt po druhé světové válce.

Některé objekty na obou stranách hranice jsou přístupné, nás zajímají dvě horní díla v oblasti Božího Daru. Rudohoří je asi výstižnější jméno, i když vychází ze staročeského slova krušec označující rudný kámen.

V češtině se části Krušných hor říkalo ve 12. století Vyšehory, Kosmas je nazýval Les. Těžit se prý ale začalo na Loketsku, kam přišli horníci z Cornwallu těžit cín. Posléze ale našli i ložiska v Krušnohoří. Prvotní bylo rýžování v náplavech potoků, po vyčerpání se přistoupilo k hlubinné těžbě, to na Nejdecku, Božídarsku, u Perninku, Abertam, a Horní Blatné, zde leží proslulé Vlčí jámy. Poté začala těžba u Měděnce, Krupky, Jáchymova, Cínovce. Poté se již kutalo po celých horách.

Zlatý kopec s unikatním Johannesem
Lesní asfaltka nás zavede na severozápad od Božího Daru do hlubokého lesa karnového revíru Zlatého kopce, dříve nazývaného Kaff. Po trochu strmějším výstupu v gumákách, rukavicích, nepromokavém plášti, a helmě s čelovkou vcházíme po 300 metrech před železná vrata prohlídkové štoly Johannes.

Dovnitř se vchází boční šachtou, úzkou, ale celkem vysokou, voda tudy odtékala z díla ven. Průvodce poutavě popisuje historii těžby, ukazuje na žíly, ze kterých havíři pomocí primitivních nástrojů v téměř naprosté tmě rubali cín, železo, měď a později zinek. Když vidíte primitivní nástroje, nemohli se dožít vysokého věku.

Ve tmě, zimě, za každého počasí
Těžit se začalo ve dvacátých letech 16. století. Ze skal dýchá zima, bez teplého oblečení do podzemí nelezte, hra na hrdiny nemá cenu. Klaustrofobie tu rovněž nemá co dělat, prostory jsou z velké části stísněně a prohlídka při teplotě 6-8 stupňů trvá asi 2 hodiny.

Dílo se pozvolna rozšiřuje, až narazíte na obří halu, největší v Evropě. Na dřevěných konstrukcích stojí figuríny horníků s kápěmi, iluze dolu je dokonalá, spolu s ukázkou opravdové dřiny, Šachty musely být odvodňovány, k tomu sloužily žentoury.

Pokud se sejde menší skupina, mohou si vyzkoušet i krátký výstup po žebřících. V Johanessu se těžilo od 16. století do 70. let 19. a ještě ve 20, letech a poté v 50. a 70. minulého století probíhaly práce na obnovení ražby. Ty ale nakonec ustaly.

Horníci v podzemí vyrazili unikátní komoru, světové proslulou svou velikostí, má rozměry 60 krát 20 metrů, při výšce mezi 10 až 12 metry.

Až vystoupíte na povrch, bude se vám zdát teplo jako za kamny, čeká vás ještě replika historického těžebního zařízení, žentouru, je vzdáleno asi 15 minut cesty lesem.

Mauritius se hlásí
Nedaleko Abertam (10 km od Božího Daru) v části Hřebečná, se nachází další, menší důl Mauritius, se zpřístupněnou štolou Kryštof. Prohlídka obdobná, ale kratší.

Autor: Vratislav Konečný

Zdroj: novinky.cz


PRACOVNÍ TÁBORY PŘI URANOVÝCH DOLECH NA JÁCHYMOVSKU (přednáška)

tabory jachymov Přednáška Mgr. Jakuba Jelena a RNDr. Magdaleny Kaškové z Univerzity Karlovy mapuje současný stav budov pracovních táborů na Jáchymovsku a představí snahy o dokumentaci a zachování pozůstatků po těchto táborech, které slouží nejen jako dědictví komunistického režimu, ale také jako připomínka utrpění vězňů, které by nemělo být zapomenuto. Na přednášku vás zveme ve středu 3. května 2017 od 17 hodin.

DIE ARBEITSLAGER BEI URANGRUBEN IM GEBIET VON JÁCHYMOV (JOACHIMSTHAL)
am 3. Mai um 17.00 Uhr im Informationszentrum des Schlosses Ostrov (im Dachgeschoss)
Der Vortrag von RNDr. Magdalena Kašková und Mgr. Jakub Jelen stellt Entstehung, Funktionieren und Verhältnisse in den Lagern und nicht in letzter Reihe auch ihren gegenwärtigen Zustand und die Bemühungen um Dokumentation und Bewahrung ihrer Überreste vor. Der Vortrag wird auch auf Deutsch gehalten. Freier Eintritt.

Jakub Jelen, Magdalena Kašková
jakub.jelen@natur.cuni.cz; magdalena.kaskova@natur.cuni.cz
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta, katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Centrum pro výzkum v kulturní a historické geografii (KUHIG), Albertov 6, 128 43, Praha 2, Česko

Webfacebook