Seriál Krušnohorské ozvěny provede posluchače světově jedinečnými památkami ze seznamu UNESCO

Hornické památky v česko-německém pohraničí jsou světově jedinečné. V novém seriálu Krušnohorské ozvěny nechávají redaktoři publicistiky Jana Strejčková a Josef Šorfa pomyslně nahlédnout do míst, kde lidé před staletími stáli na prahu nové, jedinečné epochy.

Vždyť Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří byl přesně před dvěma lety zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Z Karlovarského kraje na seznam patří hornická krajina na Jáchymovsku, dále krajina v oblasti Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná a jako samostatný objekt Rudá věž smrti v Ostrově.

„Ať už půjdeme po Česku kamkoliv, tak na nějaké pozůstatky hornické činnosti narazíme. Ale nikdy ne v takové koncentraci a takovém rozsahu jako v Krušných horách. A nikde zároveň není tak pestré spektrum rud – surovin, které se dobývaly. Jde například o rudy stříbra, železa, cínu, kobaltu a uranu,“ upozorňuje ředitel společnosti Montanregion Krušné hory/Erzgebirge a hlavní průvodce seriálem Michal Urban.

Rozvoj hornictví neznamenal pouze tvrdou dřinu ve štolách s kladívkem a mlátkem, ale přinesl také pokrok. „S těžbou byly spojeny vynálezy a inovace, které významně posunuly hornictví. Patřily k nim třeba vodotěžné a další stroje. V Jáchymově vzniklo už v roce 1716 první hornické učiliště,“ nabízí příklady Michal Urban.

Která místa s památkami jsou zajímavá a stojí za výlet? To se dozvíte v devítidílném seriálu Českého rozhlasu Karlovy Vary nazvaném Krušnohorské ozvěny.

Zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Autoři: Jana Strejčková, Josef Šorfa, nkr





Hřebečenský montánní výšlap letos v okolí Horní Blatné

Spolek přátel dolu sv. Mauritius pořádá v sobotu 15. července 6. hřebečenský montánní výšlap, zaměřený tentokrát na hornické památky v okolí Horní Blatné (Blatenský vrch, Blatenský příkop, Ledová a Vlčí Jáma, Jelení hora, Strašidla, …).
Sraz účastníků výšlapu je v 10 hod. na náměstí v Horní Blatné před kostelem sv. Vavřince (mapa). Přibližná délka trasy je 9 km.

hrebecensky montanni vyslap 2017 01hrebecensky montanni vyslap 2017 02


Tipy na nadcházející víkend 16.-18.6.2017

Přehled akcí pořádaných 16.-18.6.2017 (sportovní, kulturní, aj.)

Pátek 16.6.2017
Cyrano v Buffalu divadelní hra (Nejdek, 19 hod.) info
Perninský masakr 2dřevosochání motorovou pilou info

Sobota 17.6.2017
Xtri Ostrov info
Duatlon s Petrou (Nové Hamry) info
Výstava „Abertamské rukavičkářství“ (MÚ Abertamy, 13-17 hod.) info
2. přátelské setkání v Perninku info
Nejdecká pouť info
Slavnostní otevření Retromusea (Nejdek) info
Perninský masakr 2dřevosochání motorovou pilou info

Neděle 18.6.2017
Johann-Georg-Lauf závod na kolečkových bruslích a lyžích (Johanngeorgenstadt) info
Perninský masakr 2 dřevosochání motorovou pilou info

Další tipySONY DSC

Hornictví:
Štola Johannes (B. Dar – Zlatý Kopec)
Důl Mautitius (Hřebečná)

Cyklo:
Trail Park Klínovec stoneman-miriquidi
Stoneman Miriquidi
Trailcenter Rabenberg
Dvoudenní výlet po hřebenu Krušných hor

Přírodní zajímavosti:
NPR Božídarské rašeliniště
NPR Rolavská vrchoviště
Naučné trasy

Rozhledny:
Klínovec
Plešivec NPR_Rolavska-vrchoviste
Blatenský vrch
Fichtelberg
Auersberg
Aschberg


Rozhledna Pajndl letos slaví 120 let

rozhledna-nejdek_tisovsky-vrch-pajndlRozhledna na Tisovském vrchu – Pajndlu slaví letos kulaté jubileum.

Rozhledna byla postavena v letech 1895 až 1897 spolkem Nejdecká krušnohorská jednota (Neudecker Erzgebirgsverein). Za vzor jí posloužily nedaleké oblíbené rozhledny na Plešivci a Blatenském vrchu. Výška rozhledny od prahu vchodu až po vyhlídkovou galerii činí 18 metrů, což je více, než měří rozhledny na Klínovci a Plešivci. Na ochoz ve výšce 1000 m nad mořem vede 114 schodů točitého žulového schodiště. Vyhlídkovou plošinu završuje třímetrový prosklený přístřešek s bleskosvodem. Celá stavba od prahu až po špičku bleskosvodu tedy měří 24 metrů.

Rozhledna byla slavnostně otevřena 1. září 1897. V roce 1908 k ní byla přistavěna stylová výletní restaurace nazvaná „Berg Heil“ (Horám zdar), jejíž prostory se v roce 1923 ještě zvětšily. Restaurace sloužila ještě v době 2. světové války, poté zanikla.

Po válce začala rozhledna chátrat. Její stavební stav se rok od roku zhoršoval. V letech 1986 – 1987 došlo pajndl-nejdekk technicky náročné a rozsáhlé rekonstrukci i za pomoci Horské služby Nové Hamry. Zábradlí na ochozu bylo odlito v nejdeckých slévárnách Metalis.

V roce 1995 byla prohlášena kulturní památkou. O dva roky později došlo k dalším stavebním úpravám.

Rozhledna nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů v západním a středním Krušnohoří nejen na Krušné hory a jejich nejvyšší hory Klínovec a Fichtelberg, ale i na výšiny Slavkovského lesa a Karlovy Vary. Za příznivého počasí je možné spatřit i vzdálené vrcholky Šumavy.

Město Nejdek připravuje v rámci oslav výstavu Naše rozhledna v nejdeckém muzeu, jejíž vernisáž je naplánována na 1. září 2017 – tedy na den 120. výročí rozhledny. V sobotu 2. září 2017 se můžete zúčastnit neorganizovanéto turistického výšlapu k rozhledně, kde se můžete těšit na Pouliční divadlo Viktora Braunreitera, kejklířská vystoupení s workshopem, tematické suvenýry a občerstvení.

Zdroj: Město Nejdek



Přeshraniční pochod podél Krušnohorského hřebenu (28.5.2016)

19. Přeshraniční tradiční pochod podél Krušnohorského hřebenu po staré obchodní a solné cestě ze Schlettau v Sasku ke hradu Hasištejn v Čechách

Datum: 28. května 2016
Start: 7:00 – 8:00 hod.
Místo startu: Zámek Schlettau
Délka trasy: 40 km (poloviční trasa 20 km)
Trasa: Zámek Schlettau – Cranzahl – Bärenstein – Kühberg – Hraniční přechod Jöhstadt/Černý Potok – Černý Potok – Kryštofovy Hamry –Výsluni – Sabětice – – Hrad Hasištejn (do 18 hod.)
Startovné: 10,00 € (200 Kč pro české turisty, poloviční trasa 100 Kč)

Poloviční etapa (20 km):
Místo startu: Hraniční prĕchod Jöhstadt/Černý Potok od 11 do 12 hod.

Pro cyklisty (80 km):
Start a cíl: Hrad Hasištejn, start v 9 hod.

Grafik_19. Traditionswanderung_komprimiert

Page6 Page4