Hřebečenský montánní výšlap letos v okolí Horní Blatné

Spolek přátel dolu sv. Mauritius pořádá v sobotu 15. července 6. hřebečenský montánní výšlap, zaměřený tentokrát na hornické památky v okolí Horní Blatné (Blatenský vrch, Blatenský příkop, Ledová a Vlčí Jáma, Jelení hora, Strašidla, …).
Sraz účastníků výšlapu je v 10 hod. na náměstí v Horní Blatné před kostelem sv. Vavřince (mapa). Přibližná délka trasy je 9 km.

hrebecensky montanni vyslap 2017 01hrebecensky montanni vyslap 2017 02


Horská výzva startuje z Božího Daru v noci na sobotu

2017-horska-vyzva-bozi-dar

Běžce na Božím Daru čekají nové trasy

Posledních několik dní zbývá do další zastávky seriálu Rock Point – Horská výzva. Oblíbená „tour“ horských běhů a trekingu pokračuje v Krušných horách, ale pozor! Všechno, co se o této zastávce dosud povídalo, je jinak. Krušnohorská zastávka už nebude tou nudnou a neatraktivní běžeckou trasou, která je v seriálu jen tak do počtu. Zcela nový ráz ji totiž vtisknul ambasador Tomáš Bystřický. Běžci budou ze změn určitě nadšení.

„Letošní ročník jsme chtěli kvalitativně posunout opět o kus dál. Proto jsme na každou zastávku angažovali zkušeného ambasadora, který běžcům pomáhá nejen s přípravou na danou trasu, ale podílel se i na její stavbě. Nejvýraznější změny nastaly právě v Krušných horách. Tady Tomáš Bystřický tolik proklínané asfaltové úseky vyměnil za oblíbené trailové pasáže a dal druhé zastávce mimořádně atraktivní podobu, kterou běžci jistě uvítají,“ zve na start v Krušných horách Pavel Zitta, ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva.

On-line registrace sice skončila v pondělí, ale běžci se stále mohou registrovat na místě v den konání závodu. Druhá štace oblíbené série závodů pro širokou veřejnost odstartuje přesně na přelomu měsíců a opět ji budou tvořit tři závodní distance o délkách 74,5 km (Long), 43,6 km (Half) a 18,2 (Short). V pátek 30. června tradičně pět minut před půlnocí vybíhá královská trasa Long. Poloviční a krátká trať, tedy Half a Short, startují v sobotu 1. července v 9 a 10 hodin. Ve čtvrt na jedenáct pak vychází šestikilometrový charitativní Pochod s Mixitkou, jehož polovina výtěžku je věnována malému Matěji Židlickému, který trpí v Česku poměrně vzácným Angelmanovým syndromem.

Všechny závodní trasy včetně nesoutěžního pochodu startují v centru Božího Daru. „Jiné místo pro zázemí závodu v Krušných horách, než je Boží Dar, ani nedává smysl,“ usmál se ambasador Tomáš Bystřický, který tratím dal novou podobu, a změny budou citelné už od samého začátku. „Přišla mi škoda sbíhat na velkou část trasy pod hřeben a přijít o ten místní charakter. Letos se budeme držet více západně od startu, abychom až v závěru překonali Plešivec a Klínovec, tedy kopce, které nejde vynechat. Letos ale cesta do cíle povede rovnou z Jáchymova od občerstvovačky na Klínovec, se stoupáním více než 600 m na vzdálenosti 5 km po náročné lesní stezce plné kamení. Z vrcholu pak už bude cesta stejná jako dříve. Celá tahle závěrečná pasáž je shodná pro všechny tři trasy a občerstvovací stanice bude umístěna ve spodní části Jáchymova, mezi lázeňskými domy. Z nejkratší trasy se stává opravdová výzva, protože 850m stoupání na rozumném 18km dlouhém okruhu tam jen tak nenajdete,“ vypíchl hlavní body Tomáš Bystřický.

Pro trasy Long a Half je společné překonání Plešivce, ale s tím rozdílem, že Half bude stoupat po západní sjezdovce a longaři musejí před Plešivcem seběhnout ještě o něco níž, až do Pstruží. Odtamtud budou stoupat po turistické. „Tyhle dvě trasy spolu povedou i od startu přes Božídarské rašeliniště, Myslivny, Mrtvý rybník až před Abertamy, kde se Half stáčí na jih, směrem k Plešivci, což zahrnuje i seběh z Abertamské sjezdovky. Long pokračuje po části krásné trailové naučné stezky Blatenský příkop na Blatenský vrch. Poblíž kterého leží přírodní památka Vlčí jámy,“ popsal trasu Bystřický s tím, že pokrčovat se bude na Tisovský vrch u Nových Hamrů a dále přes Dračí skálu a Pernink. V Abertamech u občerstvovačky se pak běžci napojí na Half. „Na dlouhé trase bude převýšení 2550 m, halfaři mají přesně o kilometr méně,“ podotkl Bystřický.

Letošní 7. ročník seriálu Rock Point – Horská výzva doznal plošně i úprav startujících kategorií, takže i v Krušných horách budou na všech tratích startovat dvojice a dogtrekaři a mimo Longu, jsou na každé distanci i jednotlivci. „Věřím, že letos si Krušné hory účastníci maximálně užijí. Závod chytil druhou mízu a nyní bude třeba ji jen rozproudit. Sám se velmi těším, až budu sledovat nové výzvy nových účastníků,“ těší se do Krušných hor ředitel série Pavel Zitta.

Zdroj: www.horskavyzva.cz


Pouť na Mariánskou – sobota 1.7. 2017

18920624_1916846355205459_5922696514677063559_nMěsto Jáchymov ve spolupráci s Římskoukatolickou farností Jáchymov a občanským sdružením Mariasorg Vás srdečně zvou na 3. ročník pouti na Mariánskou.

Harmonogram
11.30 Mše svatá v kostele Sv. Jáchyma a Sv. Anny v Jáchymově
12.30 Vycházka po bývalé poutní cestě od kostela Sv. Jáchyma a Sv. Anny v Jáchymově na Mariánskou do míst kde stával kapucínský klášter. Během cesty zastavení u tří kapliček a obnoveného kříže nad Mariánskou
15.00 Slavnostní položení základního kamene kapličky Maria Sorg

Celá akce bude zakončena atrakcemi pro děti, živou hudbou a občerstvením na Mariánské před chatou Lesankou.


Rocky Mountain Demo Tour – 1.7.2017 Trail Park Klínovec

Ve spolupráci s KINGBIKE Chomutov budete mít možnost otestovat kola z kolekce 2017 od Kanadské legendární značky Rocky Mountain. Pivo, párky a parádní kola, tak to je naše pozvánka!

rocky mountain demo tour Klínovec

Zvažujete koupi nového kola, nebo jen toužíte po tom si otestovat legendární Kanadskou značku ROCKY MOUNTAIN? Co byste řekli na nový Slayer, Element, a nebo třeba Altitude Power Play – e-bike made in KANADA? Jak je libo. Stačí se za námi zastavit na stánku Rocky Mountain, vzít si s sebou dva doklady a zálohu 1000,- Kč a kola si na 75 minut otestovat.

(doporučujeme přijet na vlastním kole a mít vlastní odzkoušené pedály)

K dispozici budou tato kola:
2017 Element RSL velikost M, L, XL
2017 Slayer MSL velikost L
2017 Pipeline MSL velikost L
2017 Vertex velikost M
2016 Altitude Rally Edition velikost L
2018 Altitude Power Play (e-bike) velikost M

Zdroj: klinovec.cz
Tipy na nadcházející víkend 16.-18.6.2017

Přehled akcí pořádaných 16.-18.6.2017 (sportovní, kulturní, aj.)

Pátek 16.6.2017
Cyrano v Buffalu divadelní hra (Nejdek, 19 hod.) info
Perninský masakr 2dřevosochání motorovou pilou info

Sobota 17.6.2017
Xtri Ostrov info
Duatlon s Petrou (Nové Hamry) info
Výstava „Abertamské rukavičkářství“ (MÚ Abertamy, 13-17 hod.) info
2. přátelské setkání v Perninku info
Nejdecká pouť info
Slavnostní otevření Retromusea (Nejdek) info
Perninský masakr 2dřevosochání motorovou pilou info

Neděle 18.6.2017
Johann-Georg-Lauf závod na kolečkových bruslích a lyžích (Johanngeorgenstadt) info
Perninský masakr 2 - dřevosochání motorovou pilou info

Další tipySONY DSC

Hornictví:
Štola Johannes (B. Dar – Zlatý Kopec)
Důl Mautitius (Hřebečná)

Cyklo:
Trail Park Klínovec stoneman-miriquidi
Stoneman Miriquidi
Trailcenter Rabenberg
Dvoudenní výlet po hřebenu Krušných hor

Přírodní zajímavosti:
NPR Božídarské rašeliniště
NPR Rolavská vrchoviště
Naučné trasy

Rozhledny:
Klínovec
Plešivec NPR_Rolavska-vrchoviste
Blatenský vrch
Fichtelberg
Auersberg
Aschberg


Rozhledna Pajndl letos slaví 120 let

rozhledna-nejdek_tisovsky-vrch-pajndlRozhledna na Tisovském vrchu – Pajndlu slaví letos kulaté jubileum.

Rozhledna byla postavena v letech 1895 až 1897 spolkem Nejdecká krušnohorská jednota (Neudecker Erzgebirgsverein). Za vzor jí posloužily nedaleké oblíbené rozhledny na Plešivci a Blatenském vrchu. Výška rozhledny od prahu vchodu až po vyhlídkovou galerii činí 18 metrů, což je více, než měří rozhledny na Klínovci a Plešivci. Na ochoz ve výšce 1000 m nad mořem vede 114 schodů točitého žulového schodiště. Vyhlídkovou plošinu završuje třímetrový prosklený přístřešek s bleskosvodem. Celá stavba od prahu až po špičku bleskosvodu tedy měří 24 metrů.

Rozhledna byla slavnostně otevřena 1. září 1897. V roce 1908 k ní byla přistavěna stylová výletní restaurace nazvaná „Berg Heil“ (Horám zdar), jejíž prostory se v roce 1923 ještě zvětšily. Restaurace sloužila ještě v době 2. světové války, poté zanikla.

Po válce začala rozhledna chátrat. Její stavební stav se rok od roku zhoršoval. V letech 1986 – 1987 došlo pajndl-nejdekk technicky náročné a rozsáhlé rekonstrukci i za pomoci Horské služby Nové Hamry. Zábradlí na ochozu bylo odlito v nejdeckých slévárnách Metalis.

V roce 1995 byla prohlášena kulturní památkou. O dva roky později došlo k dalším stavebním úpravám.

Rozhledna nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů v západním a středním Krušnohoří nejen na Krušné hory a jejich nejvyšší hory Klínovec a Fichtelberg, ale i na výšiny Slavkovského lesa a Karlovy Vary. Za příznivého počasí je možné spatřit i vzdálené vrcholky Šumavy.

Město Nejdek připravuje v rámci oslav výstavu Naše rozhledna v nejdeckém muzeu, jejíž vernisáž je naplánována na 1. září 2017 – tedy na den 120. výročí rozhledny. V sobotu 2. září 2017 se můžete zúčastnit neorganizovanéto turistického výšlapu k rozhledně, kde se můžete těšit na Pouliční divadlo Viktora Braunreitera, kejklířská vystoupení s workshopem, tematické suvenýry a občerstvení.

Zdroj: Město NejdekKrušnohorské doly Johannes a Mauritius jsou nejen evropskou raritou, v horku příjemně zchladí

Krušnohorské doly Johannes a Mauritius jsou nejen evropskou raritou, v horku příjemně zchladí Krušné hory jsou z české a saské strany provrtány stovkami kilometrů podzemních štol. Cín, stříbro, měď, olovo, železná ruda, smolinec, vizmut, je to dlouhý výčet kovů, které hory ukrývají. Část byla vytěžena v podmínkách nelidských, opravdu krušných. Němci jim říkají Erzgebirge – Rudohoří.

Důl Johannes 
SONY DSC
Foto: Infocentrum Boží Dar

Těžilo se od středověku po novodobé uranové továrny na smrt po druhé světové válce.

Některé objekty na obou stranách hranice jsou přístupné, nás zajímají dvě horní díla v oblasti Božího Daru. Rudohoří je asi výstižnější jméno, i když vychází ze staročeského slova krušec označující rudný kámen.

V češtině se části Krušných hor říkalo ve 12. století Vyšehory, Kosmas je nazýval Les. Těžit se prý ale začalo na Loketsku, kam přišli horníci z Cornwallu těžit cín. Posléze ale našli i ložiska v Krušnohoří. Prvotní bylo rýžování v náplavech potoků, po vyčerpání se přistoupilo k hlubinné těžbě, to na Nejdecku, Božídarsku, u Perninku, Abertam, a Horní Blatné, zde leží proslulé Vlčí jámy. Poté začala těžba u Měděnce, Krupky, Jáchymova, Cínovce. Poté se již kutalo po celých horách.

Zlatý kopec s unikatním Johannesem
Lesní asfaltka nás zavede na severozápad od Božího Daru do hlubokého lesa karnového revíru Zlatého kopce, dříve nazývaného Kaff. Po trochu strmějším výstupu v gumákách, rukavicích, nepromokavém plášti, a helmě s čelovkou vcházíme po 300 metrech před železná vrata prohlídkové štoly Johannes.

Dovnitř se vchází boční šachtou, úzkou, ale celkem vysokou, voda tudy odtékala z díla ven. Průvodce poutavě popisuje historii těžby, ukazuje na žíly, ze kterých havíři pomocí primitivních nástrojů v téměř naprosté tmě rubali cín, železo, měď a později zinek. Když vidíte primitivní nástroje, nemohli se dožít vysokého věku.

Ve tmě, zimě, za každého počasí
Těžit se začalo ve dvacátých letech 16. století. Ze skal dýchá zima, bez teplého oblečení do podzemí nelezte, hra na hrdiny nemá cenu. Klaustrofobie tu rovněž nemá co dělat, prostory jsou z velké části stísněně a prohlídka při teplotě 6-8 stupňů trvá asi 2 hodiny.

Dílo se pozvolna rozšiřuje, až narazíte na obří halu, největší v Evropě. Na dřevěných konstrukcích stojí figuríny horníků s kápěmi, iluze dolu je dokonalá, spolu s ukázkou opravdové dřiny, Šachty musely být odvodňovány, k tomu sloužily žentoury.

Pokud se sejde menší skupina, mohou si vyzkoušet i krátký výstup po žebřících. V Johanessu se těžilo od 16. století do 70. let 19. a ještě ve 20, letech a poté v 50. a 70. minulého století probíhaly práce na obnovení ražby. Ty ale nakonec ustaly.

Horníci v podzemí vyrazili unikátní komoru, světové proslulou svou velikostí, má rozměry 60 krát 20 metrů, při výšce mezi 10 až 12 metry.

Až vystoupíte na povrch, bude se vám zdát teplo jako za kamny, čeká vás ještě replika historického těžebního zařízení, žentouru, je vzdáleno asi 15 minut cesty lesem.

Mauritius se hlásí
Nedaleko Abertam (10 km od Božího Daru) v části Hřebečná, se nachází další, menší důl Mauritius, se zpřístupněnou štolou Kryštof. Prohlídka obdobná, ale kratší.

Autor: Vratislav Konečný

Zdroj: novinky.cz