Lidé odjeli z měst na hory. Noste roušky a neshlukujte se, žádá horská služba

Novinky.cz: Češi se z měst hromadně přesunuli do hor a někteří nenosí roušky, upozorňuje horská služba, která zároveň vyzývá občany, aby respektovali vládní nařízení. Ke každému pacientovi také preventivně přistupují jako k potenciálně nakaženému.

2020-03-27_153117Horská služba ve středu informovala, že v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem se mnoho lidí přesunulo z měst do horských oblastí. Tam však nejsou tolik opatrní a nerespektují nařízení o nošení roušek a neshlukování lidí. „Pohybují se po hřebenech hor ve velkých skupinách bez roušek. Pravda je, že se to nedá vztáhnout na všechny návštěvníky hor, ale těch nezodpovědných je bohužel mnoho,“ řekl náčelník Horské služby Pavel Antl.

Zásahů od vyhlášení nouzového stavu podle něj ubylo, protože nefungují například sjezdovky. Na hory ale stále jezdí běžkaři, skialpinisté a především turisté.

Náčelník upozornil, že zásahy záchranářů jsou v této době náročnější, protože musejí spolupracovat s hygienou a záchrannými službami. Dojezdové časy jsou tak delší než za normální situace. „Ke každému pacientovi se musíme chovat jako k potencionálně rizikovému. Pokud to situace umožní, požadujeme nasazení dostupných ochranných prostředků, minimálně však roušky“, doplnil náčelník Antl.

Horská služba proto vyzvala občany, aby byli ohleduplní nejen k ostatním lidem, ale také k záchranářům, kteří musejí být k dispozici i dalším složkám záchranného systému nebo krizovým štábům. Hory jsou zledovatělé a může dojít snadno k úrazu.


Začíná první víkend v karanténě. Hamáček vyzval, aby lidé zvážili cestování na chalupy.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek důrazně doporučilo lidem dodržovat o nadcházejícím víkendu zákaz volného pohybu a omezit návštěvy chat a chalup. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci na ruzyňském letišti řekl, že lidé by měli s ohledem na hrozbu šíření nového typu koronaviru zvážit, jestli je nutné na chaty jezdit. Pokud ano, měli by se zdržovat ve své vlastní skupině a nevycházet mezi místní obyvatele, řekl. Celý článek
covid-19-web
Zdroj:
iRozhlas.czFotogalerie: Trasy u Božídarského Špičáku 16.3.2020

Zatímco v předchozích sezónách jsme ještě v druhé polovině března upravovali trasy ve vyšších polohách rolbou, letos musíme vedle extrémně pozdního nástupu zimního počasí a celkově nepříznivého průběhu sezóny konstatovat i brzký nástup jara. Situaci v poloze okolo 1000 m n. m. přibližují fotografie z 16. března 2020. Fotogalerie ZDE.
krusne hory lyzarske trasy jaro magistrala


Lyžařské trasy jsou po oblevě nesjízdné, sezóna nejspíš skončila

Necelé dva deštivé dny stačily k tomu, aby sjízdnost lyžařských tras vzala za své. Ani výhled počasí na nadcházející týden není z pohledu běžeckého lyžování nikterak příznivý, a tak pokud nepřijde sněžení v závěru března, lyžařská sezóna skončila.
Nezbývá než doufat, že v příští sezóně bude počasí běžkařům nakloněno více než letos.

Foto: Srovnání snímků z kamer na magistrále a na Jelení ze 7.3. a 12.3.2020
BeFunky-collage (15) BeFunky-collage (14) BeFunky-collage (11) BeFunky-collage (16)

Výhled počasí pro Boží Dar na nadcházející dny (zdroj: yr.no)2020-03-12_083456


Obleva pravděpodobně výrazně zhorší sjízdnost lyžařských tras

Příroda je v této sezóně k zimním sportům neúprosná. Po pár dnech, kdy byly na hřebenech hor relativně slušné sněhové podmínky, se tak se zimou již po několikáté loučíme. Možná na týden, možná ale letos na dobro. Rolby k letnímu spánku zatím neukládáme, ale je zřejmé, že v nadcházejících dnech se s ohledem na vysoké teploty a vydatný déšť bude stav lyžařských tras velmi rychle zhoršovat.
pocasi-krusne-hory-oblevaStav lyžařských tras 8.3.2020 + výhled na další dny

Magistrála Pernink-Jelení: Stav stop na Schuppenberské a Bučinské cestě byl i v neděli 8. března v podmínkách letošní zimy velmi dobrý. (Tradičně) horší je pouze stav spojky mezi Schupp. a Bučinskou cestou podél hamerské silnice – vyplatí se zde sundat lyže a obejít tento úsek po silnici.
Ostatní trasy v polohách nad 950 m: Velmi dobrý byl stav stop také na dalších trasách ve vyšších polohách – v okolí Blatenského vrchu, Bludné, rozc. pod Špičákem nebo Ostružníku (viz příspěvky níže na této stránce). Stopy na Ježíškově cestě, zejména mezi Božím Darem a Krmelcem byly po víkendovém náporu běžkařů i pěších značně rozježděné/rozšlapané. Výška utažené sněhové pokrývky je bohužel pro další úpravu nedostatečná – na mnohých místech by rolba do stopy vytahala štěrk a sjízdnost tak oproti současnému stavu spíše zhoršila.
Bohužel předpověď počasí nedává běžkařům žádnou naději na zlepšení nebo alespoň setrvání aktuálního stavu – v úterý očekáváme výrazné oteplení a vytrvalý déšť, a to i polohách nad 1000 m n. m. Stav běžeckých tras v polohách okolo 900 m se vzhledem k odpoledním vysokým teplotám a srážkám (déšť se sněhem) bude pravděpodobně zhoršovat již během pondělí.
Předpověď počasí
Webkamery

Foto: Schuppenberská a Bučinská cesta 8.3.2020
IMG_20200308_104644-01 IMG_20200308_110648-01 IMG_20200308_112036_2-01 IMG_20200308_113916_2-01
avansert_meteogram (25)